Kampaň týdne

Contagious

12. července 2021

Ikea pomáhá při uspávání v reklamách na Spotify 

Ikea více než zdvojnásobila míru prokliku díky ohleduplné a kreativní mediální kampaní zaměřené na rodiče malých dětí

K některým playlistům na Spotify, které rodiče využívají k uspávání svých dětí, umístila Ikea, uspávající reklamy – aby zabránila probuzení miminek neomalenými reklamami jiných značek.  

Na Spotify se nachází spousta playlistů s uklidňujícími zvuky, které rodiče využívají k uspání svých dětí. Nicméně maminky a tatínkové, kteří nemají předplacený premium účet, riskují, že spánek jejich nejmenších naruší hlasité reklamy.

V červenci 2020 se v Kanadě Spotify spojilo s agenturou Rethink (šlo o spolupráci mezi pobočkami v Torontu, Montrealu a Vancouveru) a společně vytvořily tiché, uklidňujících reklamy, které problém vtipně glosovaly a zároveň propagovaly polštáře a matrace z Ikea.

V průběhu jednoho měsíce pak prodejce nábytku umisťoval reklamy k uspávacím playlistům na Spotify v časech – kdy už děti s největší pravděpodobností spí, ale rodiče jsou nejspíš ještě vzhůru.

Výsledky / Podle agentury tyto reklamy nasbíraly o 164 % více kliknutí než na platformě bývá zvykem u jiných spotů.

Contagious Insight

Kontext je klíčový / Reklamy Won’t Wake The Baby od Ikea jsou dobrým příkladem značky využívající kreativní nákup médií k posílení sdělení své reklamy.  

Ikea našla způsob, jak lidi oslovit s informací o polštářích a matracích v okamžiku, kdy už nejspíš myslí na spánek, a přitom dát najevo ohleduplnost i smysl pro humor.

Vědci v nedávné meta analýze potvrdili, že odlišné mediální kontexty mohou mírně ovlivňovat způsob, jak lidé na reklamu reagují. 

Autoři „Putting Things into Context: A Meta-Analysis of Media Context Effects on Attitudinal Outcomes“ Eun Sook Kwon, Karen King, Leonard Reid a Greg Nyilasy došli k závěru, že soulad mezi reklamou a okolním mediálním prostorem může zlepšit přístup lidí jak k reklamě tak k inzerovanému výrobku nebo službě. 

Vědci rovněž zjistili, že soulad může přispět k zapamatovatelnosti a rozpoznatelnosti značky. Ačkoliv bývají tyto efekty celkem nevýrazné, mohou se i tak nastřádat a představovat hmatatelnou změnu. 

Spánkoví guru / Ikea před čtyřmi lety zahájila dlouhodobý marketingový plán s cílem etablovat sebe sama jako experta na spánek, říká Scarlett Spence, vedoucí strategie v Mother, London (kreativní agentuře Ikea). Dlouhodobá strategie spočívá v prodeji chování, nejen produktů. Ikea se postavila konkurenci v podobě záplavy D2C společností zdůrazněním skutečnosti, že nabízí vše, co pro dobrý spánek potřebujete, pod jednou střechou.

„Náš přístup se velmi silně zaměřuje na porozumění domácímu životu,“ řekla Contagious Kemi Anthony, manažerka marketingové komunikace Ikea ve Spojeném království. Stejnou strategii můžete zaznamenat v praxi i ve spotech Won’t Wake The Baby, které nejen rozumí domácímu životu, ale zároveň nabízí řešení častého problému.

Věrní rodiče / Novopečení rodiče (ti, kteří by mohli používat uspávací playlisty na Spotify) představují pro značky hodnotnou cílovou skupinu.

„Pro většinu zákazníků neexistuje větší zvrat než narození dítěte,“ píše Charles Duhigg ve své knize The Power of Habit. „V ten moment jsou ve výsledku jejich návyky flexibilnější než v téměř jakémkoliv jiném období dospělosti.“

Zajistit si loajalitu nových rodičů vhodným a spolehlivých dodáváním výrobků pro lepší spánek a projevení dobrosrdečného porozumění pro jejich potřeby by mohlo Ikee přinést ovoce řadu dalších let.

Tento článek se původně objevil na platformě Contagious I/O. Pro více informací klikněte sem