Kampaň týdne

Contagious

20. srpna 2019

Kampaň týdne: Airbnb, Roots in the City 

Platforma na zprostředkování ubytování spolupracuje s neziskovou organizací a nabízí kulturní akce pořádané uprchlíky

V roce 2016 spustilo Airbnb službu „Zážitky“, doplňkové rozšíření platformy, která hostitelům umožňuje nabídnout hostům také unikátní prohlídky a další aktivity v konkrétní lokalitě. 

Letos se společnost u příležitosti Světového dne uprchlíků (20. června) spojila s brazilskou neziskovou organizací a vytvořila program Raízes na Cidade (Kořeny ve městě), který v Sao Paulu školí uprchlíky a imigranty tak, aby mohli nabízet kulturní zážitky založené na jejich dovednostech a kulturním původu. 

Výcvikový kurz spustilo Airbnb letos mezi březnem a květnem a to ve spolupráci s neziskovou organizací Migraflix, která se zaměřuje na sociální a ekonomickou integraci imigrantů a uprchlíků. Zájemci se mohli hlásit od února. Padesátka vybraných se pak podle sãopaulského deníku Estadão každý týden účastnila výuky, během které se získávali potřebné profesionální a společenské dovednosti, aby mohli pořádat své vlastní akce. 

Na konci kurzu přišli s vlastními nápady na zážitky, které souvisí s jejich kulturními kořeny. Panel složený z novinářů, členů týmu „Airbnb Zážitky“ a ředitele organizace Migraflix Jonathana Berezovského poté vybral dvacet návrhů, například autentické arabské jídlo, workshop bolivijského vyšívání nebo lekce tance Zulu, které Airbnb zařadí do nabídky. 

Všechny zážitky si zájemci mohli začít rezervovat od dvacátého června za cenu od 12 do 42 amerických dolarů. Veškerý výdělek šel přímo uprchlickým hostitelům. 

Smysluplné zážitky / Tehdejší globální marketingová ředitelka Airbnb Alexandra Dimizianiová řekla v roce 2017 Contagious, že cílová skupina platformy má opravdový smysl pro objevování a ráda chodí mimo vyšlapané cesty’ a že při navrhování služby „Zážitky“ právě na tyto cestovatele mysleli. V roce 2018 platforma nabízela už přes pět tisíc zážitků v šedesáti destinacích a během jednoho roku zaznamenala procentní nárůst rezervací v hodnotě 2,5 tisíce %. Letos v červnu Airbnb nabídky zážitků znovu rozšířilo, a sice díky sekci Airbnb Dobrodružství, která zprostředkovává několikadenní výlety a expedice. 

Podle zprávy Agentury pro uprchlíky OSN jich v Brazílii v roce 2018 žilo téměř devět tisíc. Iniciativa, která využívá dovednosti a kulturní dědictví uprchlíků dává značce slibující svým zákazníkům autentické zážitky dokonalý smysl. Zážitky jsou opravdu autentické díky tomu, že reprezentují rozmanitost São Paula, které poskytuje domov tisícům uprchlíků a imigrantů. Unikátní projekt představuje nárůst prodeje pro Airbnb, nezapomenutelný pobyt v São Paulu pro uživatele Airbnb a především příležitost finančního a sociálního přilepšení pro uprchlické hostitele. 

Vyjádření politického postoje / Iniciativa Raízes na Cidade je pevně svázaná s Airbnb, které od roku 2012 svým hostitelům umožňuje poskytnout útočiště díky programu Vstřícné domovy. Dočasné bydlení zdarma našlo díky této službě už dvacet pět tisíc lidí. Podle společnosti šlo například o „novomanžele, kteří o domov přišli kvůli požárům, pacienty s rakovinou, kteří potřebují být blíže k odborné péči nebo rodiny, které ze své rodné země utíkají kvůli válečnému konfliktu.“ 

S ohledem na politické prostředí Brazílie, která řeší obtíže spojené s přívaly Venezuelanů prchajícími před humanitární krizí. Venezuelský prezident navíc na začátku letošního roku odstoupil od migrační smlouvy OSN. Iniciativa Airbnb pomáhající uprchlíkům je proto nevyhnutelně politická. Když jsme se v Contagious podrobně zabývali Trendem politických značek, zjistili jsme, jak uživatelé (převážně ti mladí) pozitivně reagují na firmy, které zaujímají politický postoj vůči společenským problémům. Jak nám před dvěma lety řekla Dimizianová: „Produkt je komunita.“

Aby si značka udržela vlivnou komunitu hostitelů a cestovatelů (odhadem devět tisíc z nich žije v São Paulu), musí viditelně demonstrovat přesvědčení a hodnoty, na kterých se mohou podílet jako komunita. Iniciativa Raízes na Cidade do tohoto konceptu přímo zapadá. 

Tento článek se původně objevil na platformě Contagious I/O. Pro více informací klikněte sem.