Tým Contagious předpovídá hlavní vítěze na letošním Cannes Lions International Festival of Creativity
Kdyby bylo možné sázet na vítěze Cannes Lions, byl by náš Contenders seznam bezesporu nejspolehlivějším zdrojem tipů.
Zkombinovali jsme důkladný celoroční monitoring nejlepších reklamních kampaní světa s arogantní důvěrou v náš vlastní vkus a pokusili jsme se předpovědět hlavní vítěze letošních lvů.
Nezajímá nás stříbro ani bronz. Následující kampaně podle nás dobudou Palais a odnesou si zlato nebo rovnou Grand Prix.
Aucklandská banka ASB si vybrala tu laskavější cestu. Jako oficiální partner národních ragbyových týmů Nového Zélandu měla značka právo využít určité procento času hráčů na reklamní účely. Místo toho, aby je využila pro své vlastní marketingové potřeby, obsadila ASB All Blacks do reklam na stovku drobných podniků ve snaze znovu nakopnout obchod.
Iniciativa „Borrow The All Blacks“ byla logisticky celkem mistrovský kousek. ASB v ní darovala prostor v médiích, poradenství v oblasti strategie a financovala služby své agentury With Collective při produkci všech sto reklam. Jeden z podniků – Grizzly Supplies – zaznamenal zvýšení návštěvnosti svých sociálních sítí o 6800 %, zatímco počet rezervací v zábavním parku Spookers stoupl o 21 %. Malé a střední podniky tvoří 26 % HDP Nového Zélandu, takže šlo skutečně o proaktivní krok, který zároveň potvrdil historické moto značky: „Pomáháme Novozélanďanům růst“.
Autor Paul Kemp-Robertson, zakladatel a chief brand officer
„Nepřidali jsme se k trendu,“ řekla Hannah Wren, vedoucí strategie pro Dove v Ogilvy. „Prezentovali jsme úhel pohledu založený na empatii, rozmanitosti, autentičnosti a činech.“
Autenticita je jedním z těch slov, které se může snadno proměnit na bezvýznamný marketingový žargon, ale tady jednoznačně vyjadřuje, proč jde o tak silnou kampaň. Jednalo se o fotografie skutečných pracovníků ve zdravotnictví pořízené novináři, nikoliv o snímky objednané značkou. Kampaň věrně oslavovala „skutečnou krásu“, za kterou Dove dlouhodobě stojí. A zásadní je, že nešlo jen o plané řeči, protože značka zároveň darovala produkty k péči o pleť a finance na pořizování ochranného vybavení tam, kde reklamy vysílala. Nejde o další z řady srdcervoucích kampaní, ale o perfektní vystižení mise značeky, která ji vytvořila, a proto je mým kandidátem na vítěze Cannes.
Autorka Chloe Markowicz, editorka
True Name je prvek, který umožňuje lidem umístit na přední stranu bankovních karet libovolná jména. Zní to prostě, ale není. Běžně je se změnou jména na kartě spojeno ohromné množství byrokracie. Kvůli prevenci podvodů se hromadí papírování a poplatky za zprocesování se také mohou postupně nasčítat.
Toto je obzvlášť bolestivé pro členy LGBT+ komunity, jejichž jména nereflektují jejich pravé identity. Hluboce emotivní spot od McCann New York, který True Name uvedl, ukazuje, jak moc může tato změna znamenat pro transgender a nebinární osoby a pomoci jim vyhnout se ponížení, šikaně a dokonce násilí.
Od založení v roce 2015 byla cena Glass Lion udělena několika velkým favoritům oboru. Od Fearless Girl po Blood Normal od Bodyform. Za svůj upřímný a zásadní krok k obraně proti diskriminaci si Mastercard zaslouží na tomto seznamu své místo.
Autorka Amelia Markham, strategistka
Burger King chtěl propagovat odstranění umělých konzervantů ze svých burgerů Whopper napříč Evropou a Severní i Jižní Amerikou. Vytvořil proto reklamy, v nichž se jeho vlajkový produkt přirozeně rozkládá po dobu 34 dní.
Reklamnímu světu se zvedl žaludek. „Jedna z nejhorších reklam, které jsem viděl za hodně dlouhou dobu,“ řekl jeden z komentátorů. „Je to příšerné rozhodnutí a dokazuje, že BK nerozumí fungování reklamy,“ dodával jiný.
Navzdory negativním recenzím vedla kampaň ke zvýšení vnímání kvality Burger Kingu o 26 %, k 8,4 miliardám impresí a video nasbíralo na Facebooku 1,4 milionů minut sledování. Nejlepší na tom všem ale samozřejmě byl nárůst prodejů o 14 %.
Jak nám řekl Fernando Machado, bývalý globální CMO Burger Kingu: „Kritika je neoddělitelnou součástí úspěchu. Neměli byste se jí bát. Je to mnohem lepší než dělat průměrnou práci, která rychle ztrácí relevanci.“
A my s ním souhlasíme.
Pokud se tato kampaň nezaslouží o jeden nebo dva klenoty navíc na už tak bohatě zdobené koruně Burger Kingu, sním své boty – rozkládající se burger už je ale přes čáru.
Autorka Bethan Ashman, redaktorka
U kampaně Ikea #BuybackFriday je důležité, že značka nezdůrazňovala vlastní úsilí o dosažení udržitelnosti (které je mimochodem působivé). Iniciativa místo toho motivovala lidi k tomu, aby se sami přičinili, i když jen malým dílem. Navíc poukazování na malé, ale významné okamžiky zapojení se, je od určité doby v srdci environmentálního úsilí Ikea.
V záplavě práce týkající se udržitelnosti, kterou nám značky servírují, v porovnání s miniaturní částí, která skutečně vede ke změně, sázím v Cannes na vítězství #BuybackFriday od Ikea.
Autorka Lauren Perry, poradenství a asistentka pro obsah
Nyní předpovídáme Xboxu a McCann London za Beyond Generations další úspěšný rok – jde o iniciativu, která mění zaměření herních konzolí a místo dětí se soustředí hlavně na seniory.
Podle značky trpí jeden ze tří seniorů ve Spojeném království osamělostí. K tomu, aby ukázala, jak hry spojují lidi, Xbox vytvořil dva krátké dokumenty o starých lidech, kteří budují nové vztahy s náctiletými příbuznými prostřednictvím videoher. Značka také zorganizovala iniciativu ReBoxing vyzývající k věnování nepoužívaných Xboxů starším příbuzným. Zatímco Xbox také daroval herní konzole do domovů seniorů napříč Spojeným královstvím.
Pokud vás ani toto nepřesvědčilo, Microsoft je Cannes Lions Kreativním marketérem pro rok 2021 a dva ze tří minulých výherců tohoto ocenění si odnesli také Grand Prix, takže šance je vysoká.
Autor Sunil Bajaj, redaktor
A laťka je skutečně vysoko: 2016: Red.fit, Gold Lion. 2017: Blood Normal, Grand Prix. 2019: Viva La Vulva, Titanium Lion.
Womb Stories se však hravě staví na roveň svým předchůdcům. Tato kampaň vzala vše, co dalo sílu předchozím kampaním – emoce, umění, insight, kulturní rezonanci – a posunula hranice těchto prvků ještě dál. Bodyform se raději než o udržení statutu quo, jasně staví do popředí ženského zdraví normalizací obyčejných ale zamlčovaných věcí (červené krve, ženského holení, stejnopohlavních párů) a posouvá konverzaci k novým oblastem jako endometrióza, potraty nebo menopauza.
Tohle je typ práce, o němž se všem marketérům jen zdá a nemám pochyb, že letos v Cannes vyhraje (ve VELKÉM). Ale ještě víc se nejspíš těším na to, s čím přijdou příště.
Autorka Becca Peel, strategistka
Zadáním svého mailu souhlasíte s GDPR.
Zadáním svého mailu souhlasíte s GDPR.
© 2024 Contagious / Ochrana soukromí / vytvořil pixelhouse.cz