News & Views

Jak si postupně poradit s kreativní transformací /

Budování vysoce kreativní kultury, kousek po kousku

V Contagious rádi říkáme, že kreativita je pro značky jako raketové palivo, kouzelný elixír, který má superschopnost nabití salience a maximalizace marketingové efektivity. V kapse ale (bohužel) máme i odvážnější tvrzení: Kreativita je stále častěji pro moderní značky jen (obyčejný) benzín. Pokud ve své organizaci nedokážete spolehlivě a pravidelně produkovat kreativní nápady, nejenže nedosáhnete stratosféry, ale zastavíte se dlouho předtím, než vůbec vjedete na startovací rampu.

Společnosti, které kreativitu nezapojují, se budou muset smířit s tím, že budou jen přihlížet, jak jejich konkurence raketově stoupá k úspěchu. V posledních desetiletích jsme byli svědky toho, jak se to dělo pořád dokola. Kreativita umožnila rodícím se firmám svrhnout Goliáše a změnila způsob, jak značky zapojují spotřebitele, a to do té míry, že tvrzení, že kreativita je nezbytnou součástí podnikání, už přestalo platit za kacířskou ideu; ale dostalo se mnohem blíž k přijaté moudrosti.

Možná, že jsme se po pandemii dostali do vlivu pravé mozkové hemisféry. Možná, že poté, co jsme sledovali, jak jedna organizace za druhou přehnaně investují do algoritmických kouzel a fetišizují měřitelné ROI, jsme ochotni připustit, že výhradní zaměření na vědu je v marketingu hra, jejíž návratnost se zkrátka snižuje.

Možná vstupujeme do éry obnovené víry v sílu emocí a nakažlivých myšlenek – sílu kreativity.

A přesto na každou firmu, která se věnuje skutečné kreativitě, připadají desítky dalších, které stále vytvářejí nevýraznou, všední a zapomenutelnou komunikaci. Dokonce i ty, které jednou za pár let zazáří jako blesk z čistého nebe, stráví mnohem víc času tím, že se většinou drží klišé a opětovně se vrací do starých a bezpečných kolejí.

Stát se organizací, která skutečně využívá kreativitu ve všech fázích, je významný počin. Je potřeba interně i externě argumentovat, proč je kreativita důležitá a to vyžaduje trvalé odhodlání, sladění postojů a samozřejmě finanční investice. Je potřeba kreativní transformace.

Rozpočet založený na kreativitě /

Co je to kreativní transformace? Můžete si ji představit jako využití kreativity – efektivní a účinné kreativity, která jde ruku v ruce se značkou – v každém výstupu, který vytváříte v celém ekosystému značky. Je to jako byste vnášeli kreativní inspiraci a aspiraci do DNA organizace.

Velmi nízké rozpočty v posledních letech způsobily revoluci ve způsobu, jakým organizace utrácejí peníze. Jednotlivci a oddělení mají za úkol začít od nuly a najít oprávnění pro každý jednotlivý výdaj. Představte si kreativní transformaci jako nulový rozpočet pro nápady – až na to, že v tomto případě je nulou kreativita. Kreativita jako výchozí hodnota. Měli bychom cítit potřebu argumentovat, proč je oprávněné vypustit do světa nekreativní nápad. Koneckonců z rozsáhlého množství pečlivě provedených výzkumů od lidí jako jsou Peter Field, Les Binet nebo Karen Nelson-Field (a mnoha dalších) vyplývá, že tento typ práce vaši společnost z dlouhodobého hlediska nejspíš stojí nejvíc peněz.

Kreativní transformace přesahuje životnost jedné kampaně, produktu nebo nápadu. Nejde o samostatně stojící provokaci, je to trvalý proces kolektivní reflexe:

  • Snažíme se o skutečnou kreativitu a máme dostatečně vysoké ambice?
  • Požadujeme od lidí a firem, se kterými spolupracujeme, skutečně kreativní práci?
  • Jsme při prezentaci schopni rozpoznat skvělou kreativitu?
  • Máme vhodné vybavení a úroveň organizace na to, abychom mohli tyto nápady realizovat, aniž bychom snižovali nebo rozmělňovali jejich dopad?

Celostní a komplexní pojetí kreativity je významný počin. Je ale naprosto opodstatněný vzhledem ke komerčním ziskům organizací, které se zavázaly k začlenění kreativity do své firemní DNA.

Falešný pocit bezpečí /

To, co organizacím často brání v zavádění kreativity, nesouvisí s rozpočtem ani s rozsahem podniku. Souvisí to s naší lidskou psychikou.

Mezi zdmi většiny marketingových organizací panuje vnitřní napětí: společnosti (a jejich lídři) často cítí, že musí volit mezi odvážnou divergencí a nesmělou familiárností. Prosadí originální nápad, který má potenciál oprávněně a trvale změnit dopad, nebo se raději spolehnou na staré dobré postupy, u nichž mohou bezpečně předvídat všechno: jistý rozpočet i mírný a dočasný nárůst prodeje?

Téměř v každé organizaci zvítězí bezpečnější cesta.

Profesorka Teresa Amabile v časopise Harvard Business Review poukazuje na to, že manažerské týmy „ve snaze o produktivitu, efektivitu a kontrolu... podkopávají kreativitu“.

Možná v takové společnosti pracujete. Většina lidí ano. Pravděpodobně máte soubor KPI, kterých musíte dosáhnout, a rozpočty, které se neprohýbají. Upřímně řečeno, pravděpodobně byste se dostali do situace, kdy byste na jedné straně měli „udržet si práci“ a na druhé „pustit se do neznámých vod“, přičemž první strana je jistě přednější (a praktičtější) než ta druhá.

Opatrné chování podniků se opírá o základní psychologii. Lidé jsou jako zvířata žijící ve smečkách s hluboce zakořeněnými sklony přizpůsobovat své individuální chování kolektivním normám. Obvykle se snažíme udržovat konformitu a vyhýbat se nejistotě, což nám dobře slouží v mnoha důležitých aspektech našeho života. Tento pud sebezáchovy nás však omezuje, pokud jde o komerční komunikaci. Úspěšný marketing je přece založen na tom, že se odlišuje od konkurence a zanechává výrazné psychické dojmy.

Udržování konformity a vyhýbání se nejistotě nepovede k nápadům, které vám rozbuší srdce vzrušením nebo vyvolají bezesné noci plné očekávání. Místo toho vytváří podmínky pro stagnaci, takže vám nevyhnutelně dojde benzín a na dálnici vás všichni budou bezskrupulózně předjíždět. Za těchto okolností zůstávají peníze ležet na stole kvůli hrubým chybám v odhadu rizik i odměn.

Nápravu nemůžeme sjednat za hodinu ani za den. Proces nápravy vyžaduje trvalé odhodlání, skutečné vedení a důvěryhodné partnery, což dohromady vytváří ekosystém, jenž bude úspěšně vzdorovat pomíjivým trendům a bude pohánět motor.

Dříve jsme v Contagious poradenství tyto fixační procesy označovali jako Creative Excellence – rámce, které organizacím pomáhají dosáhnout standardu excelence v chápání, rozvíjení a uplatňování kreativity. Z toho se vyvinul název Kreativní transformace. Proč? Protože to, o čem hovoříme, není zjednodušené, lineární dosažení postupně vyššího standardu. Nejedná se totiž o nic míň než o kompletní proměnu firemní kultury, o probíhající mnohostranný proces psychologického a praktického přetváření, který pomáhá našim klientům prosperovat na nemilosrdně dynamickém a složitém moderním trhu.

Otevřete truhlu /

Nic není nemožné. V dokumentárním filmu I am z roku 2010 se Desmond Tutu ptá: „Jak se jí slon?“. Po chvíli přemýšlení si sám odpovídá: „Musíte jíst po kouskách“. O tvůrčí transformaci uvažujeme jako o postupném „ujídání“ ze slona kreativity: Jistě, je to náročný úkol, ale se zdravou chutí k jídlu, vytrvalým přístupem a obezřetným porcováním je to možné.

Když to rozebíráme s našimi klienty, klademe si vždy tři důležité otázky:

  1. Jaké jsou kreativní ambice organizace? Pomocí této otázky zjistíme, zda lídři podniku vytyčí přesvědčivou kreativní Severku, zda o ní jsou schopni důsledně hovořit, zda jsou schopni podnítit kolektivní impuls a zda se chovají tak, aby bylo jasné, že kreativita je na prvním místě.
  2. Jsou nástroje, které pro kreativitu používáte, pro tento účel vhodné? Pracují vaši marketéři s procesy a šablonami, díky nimž mohou vysoké kreativní standardy snadno opakovat, měřit a předvídat?
  3. Jak a kde se vaše organizace vzdělává v kreativitě? Většina marketérů se do kreativního procesu zapojuje jen zřídka. Mají vaše týmy mimo svou každodenní práci příležitosti kreativitu pochopit, zapojit se do ní a nechat se inspirovat?

Tyto odpovědi odhalí díry, mezery a konflikty na jedné straně a přísliby, potenciál a zdroje dynamiky na straně druhé. Kreativně ambiciózní podniky úspěšně zápasí se všemi třemi pákami – mají ambice, nástroje i systém vzdělávání – tak, aby fungovaly v souladu, což jim pomáhá zvyšovat kreativní laťku a budovat lepší značky.

Od otázek k odpovědím /

Po zodpovězení těchto otázek a zjištění situace lze navrhnout a realizovat konkrétní řešení. Existuje mnoho různých iniciativ, které můžeme našim klientům doporučit v rámci tří jmenovaných oblastí: ambice, nástroje a vzdělávání. Níže uvádíme stručné přehledy některých z prvků kreativní transformace:

Ambice / Pokud jde o stanovení odvážných ambicí a jasných kreativních standardů, je často nutné spolupracovat s lídry, kteří jsou ve vrcholných marketingových funkcí organizace. Pokud se podaří stanovit společnou kreativní Severku, pak jasná aspirace pronikne do celého týmu. Kreativní rady – pravidelná setkání, na kterých lídři a odborníci kritizují kreativní výstupy organizace a zvažují, jak by se daly zlepšit nebo jaké zkušenosti by se z nich daly vyvodit – představují účinný způsob, jak zdokonalit kolektivní kreativní standardy. Iniciativy, jako je interní ocenění, pak mohou vyvolat pocit nadšení, statusu a uznání v oblasti kreativity. Tím, že se v týmech vytváří pocit zdravé konkurence, mohou jejich členové cítit motivaci k tomu, aby se snažili o odvážnější, kreativnější a komerčně efektivnější práci.

Nástroje / Marketéři musí mít k dispozici správné praktické nástroje, aby mohli zvyšovat úroveň kreativity. Jedním z nejzákladnějších nástrojů, který lze vytvořit, je hodnotící rámec. Proč? Protože rozpoznat a diskutovat o kreativní práci je náročné. Marketéři se mohou cítit nepříjemně odhalení, pokud je někdo požádá, aby se vyjádřili ke kreativní práci a proces hodnocení kreativity se může zvrhnout v něco velmi subjektivního, nedisciplinovaného a v konečném důsledku neproduktivního.

Na míru vytvořený nástroj pro hodnocení kreativity, který stanovuje různé úrovně její kvality, poskytuje marketérům jasný rámec a dává jim cílený jazyk. Rámec je nezbavuje jejich vlastního kreativního úsudku, ale pomáhá jim více se soustředit a jasněji formulovat své dojmy. Dalším klíčovým nástrojem, na kterém je třeba pracovat, je šablona briefingu. Kvalita briefu může proces kreativního vývoje rozhodnout nebo zničit. Správně napsaný brief – to je šance marketingového týmu poskytnout agentuře laserové zaměření problému, který má řešit, vytáhnout jasnost na světlo světa a položit základy skvělé kreativitě.

Učení / A konečně oblast učení – zajištění toho, aby marketéři dostávali zdravou a inspirativní stravu v oblasti kreativity, a to jak v krátkých intenzivních obdobích, tak v delším časovém horizontu. Marketéři mají to potěšení a privilegium pracovat ve fascinující oblasti byznysu. Na to se však často zapomíná nebo to zkrátka zastíní shon profesního života. Podnětné vzdělávací zážitky pomáhají marketéry motivovat a připomínají jim vzrušující možnosti, které mají na dosah. Cílenější vzdělávání může mít podobu vícemodulových masterclasses, které v relativně krátkém časovém úseku poskytují vhled a inspiraci týkající se klíčových oblastí kreativního marketingu. Pravidelné informační bulletiny nebo content streamy mezitím mohou poskytovat stálý a dlouhodobý přísun kreativní inspirace a provokace.

Připravit, pozor, pal /

Dobrá zpráva zní, že první krok k zažehnutí motoru je zjištění, proč máme prázdnou nádrž. Pochopení základních vědeckých poznatků, jak a proč kreativita funguje při rozvoji značek, je první krok k tomu, aby většina organizací přijala kulturu kreativity a začala podnikat kroky směrem k vytvoření kreativnější a efektivnější práce.

Bez ohledu na to, jak moc vaše firma stagnuje, existují značky, které překonaly větší setrvačnost. Jde to. Kreativní kulturu lze vybudovat i v těch nejzkostnatělejších organizacích, kreativní svaly lze posílit i na poušti bez jediné studánky nápadu. Přestože se to nestane přes noc, firmy se mohou přeškolit k vytrvalému prosazování kreativity – na základě strategie, ruku v ruce s identitou značky a dokonce je možné držet se i kreativity s minimální hladinou rizika – ve všech sférách činnosti.


Contagious informace přímo do vašeho mailu

Přihlaste se k odběru bezplatného newsletteru a získejte týdenní dávku kreativních novinek, marketingových trendů a všech potřebných informací napříč oborem. A navíc nepřijdete ani o naši Kampaň týdne.

Zadáním svého mailu souhlasíte s GDPR.

Zadáním svého mailu souhlasíte s GDPR.

© 2024 Contagious / Ochrana soukromí / vytvořil pixelhouse.cz

Uložit
Cookies uživatelské preference
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejlepší zážitek z našich webových stránek. Pokud odmítnete používání souborů cookie, tento web nemusí fungovat podle očekávání.
Přijmout vše
Odmítnout vše
Více informací
Marketing
Marketingové nástroje pro Facebook
Facebook
Přijmout
Odmítnout
Analytics
Nástroje pro Google Analytics
Google Analytics
Přijmout
Odmítnout