Jak značky využívají pop-up obchody pro dosažení kreativních a komerčních cílů včetně několika inspirativních příkladů z platformy Contagious I/O
Popularita pop-up obchodů v posledních letech navzdory klesající prosperitě standardních obchodů pro širokou veřejnost dramaticky vzrostla.
Mohamed Haouhache, výkonný ředitel Storefront, online tržního prostoru pro inzerci krátkodobých obchodních pronájmů, v článku pro Forbes řekl, že pop-up je díky četným výhodám pro značky i poskytovatele realit nyní vnímaný jako hlavní hráč v retailové revoluce.“
Zpočátku sloužily pop-upy prakticky jen pro tvorbu marketingového nadšení (obzvlášť pro vytvoření dojmu výjimečnosti) nebo fungovaly jako online most mezi firmami a fyzickým prodejem.
To stále platí. Ale jak popisuje tento článek v Bloomberg, v poslední době se staly seriózním nástrojem prodeje – způsob k testování poptávky, lokalit a výrobků – pro etablované prodejce jako jsou Amazon a Nordstrom.
K oslavě evoluce pop-upu jsme prohledali databázi I/O, náš informačního nástroj a našli jsme některé nejlepších a nejkreativnějších příklady pop-upů, které z kiosků snažících se strhnout pozornost svou působnost rozšiřují na inovativní obchodní strategii.
PayPal – Cash ‘n Back /
Díky inspiraci z ankety, která se ptala lidí, jak by utratili 500 dolarů navíc (které by mohli získat používáním PayPal karty Cashback Mastercard) spustil PayPal pop-up Cash ‘n Back v centru New Yorku. Pop-up připomínal vinotéku a dával na odiv excentrickou kolekci předmětů navržených Stephenem McMennamym a Vanessou Mckeown, například parfém ve flakonu ve tvaru donutu a nositelné šaty v podobě pugetu květin. Tyto a další předměty v obchodě pomohly značce vysvětlit výhody karty tím, že do kontextu zasazovaly věci, které lze koupit za 2 % cashback, které dostali uživatelé karty k dispozici.
Diesel – Go With The Fake /
Diesel otevřel úmyslně podezřele vypadající pop-up obchod, kde prodával oblečení se záměrně chyně napsaným logem „Deisel“ ve snaze přesvědčit lidi o tom, že jde o padělky. Pop-up Go With The Fake vznikl na Canal Street v New Yorku (ulici známé obchody prodávajícími falešné značkové výrobky). Značka ho před otevřením natočila a o týden později vše zveřejnila. Následně Diesel inzeroval nové slavnostní otevření pop-upu, kde lidé mohli zakoupit kousky z limitované edice.
Tiger Beer – Tiger Trading Co /
V rámci boje se stereotypy okolo výrobků vyrobených v Asii vytvořil Tiger Beer pop-up, který oslavoval umělecké, módní, technologické a designové talenty z regionu. Pop-up s názvem Tiger Trading Co integroval stereotypní výrobky vyrobené v Asii zakoupené na Canal Street a v celém obchodě jich představil přes 700. Návštěvníci výrobky směnit za podtácky Tiger Beer z limitované edice, které byly k dostání v jednom ze 30 partnerských barů. Otevření obchodu bylo odpovědí na negativní konotaci kolem nápisu „Vyrobeno v Asii“ na lahvích Tiger Beer, která se objevila se spuštěním prodeje v USA.
Kraft – Kraft Now Pay Later /
Když byla loni dočasně pozastavena práce americké vlády a příslušného úřednického aparátu, otevřel Kraft pop-up, aby pomohl federálním pracovníkům v období, kdy nedostávali výplatu. Zaměstnanci tam po předložení federální ID karty získali balíček výrobků Kraft Heinz. Výměnou značka žádala o to, aby jakmile budou moci (až jim opět začne být vyplacena mzda) přispěli na charitu. Podle videa k případové studii si pop-up vysloužil přes 700 milionů zmínek na sociálních sítích. Nepolitický charakter této kampaně umožnil značce využít novou taktiku, aniž by někoho vyloučila, a představil značku jako rodinnou.
Hellmann's – The Restaurant With No Food /
Pro zvýšení povědomí o plýtvání jídlem a demonstraci toho, jak může Hellmann’s proměnit zbytky v plnohodný chod, vyzvala značka omáček hosty k tomu, aby do pop-up restaurace přinesli zbytky ze svých lednic. Slavní šéfkuchaři následně v The Restaurant With No Food použili zbytky a majonézu Hellmann’s a vytvořili zdarma nová jídla a dokonce hostům poskytli recepty. Tato iniciativa vychvaluje majonézu jako jedinečnou přísadu, která vždy promění zbytky jídla ve zbrusu nový pokrm. Podle agentury kampaň vygenerovala 200 reportáží ve zprávách a 50 milionů zmínek na sociálních sítích. Prodeje Hellmann’s po ní stouply o 8 %.
eBay – Retail Revival /
V rámci programu Retail Revival usilujícího o pomoc lokálním firmám ve Wolverhamptonu ve Velké Británii otevřel eBay měsíční pop-up, který zároveň sloužil jako výdejní místo zakoupených výrobků. Pop-up se nacházel v centru města a umožnil lokálním firmám předvést, inzerovat a nabídnout výrobky prostřednictvím QR kódů. Mohli také pořádat workshopy a navazovat nové kontakty. eBay je známý především jako tržiště výrobků z druhé ruky nebo předmětů, které už nepotřebujete. V průběhu let ale platforma pro online prodej prodělala příliv nezávislých prodejců a také navázala obchodní dohody s velkými značkami. Pop-up ukázal, jak může značka podpořit lokální prodejce a zároveň reagoval na mylnou představu, že eBay je pouze místo nákupů bazarových věcí.
Glossier - Rhea's Café /
Značka Glossier oživila proslulou Rhea's Café v San Francisku a vyzdobila ji v souladu s estetikou brandu. Poté tam vystavila své kosmetické produkty. Návštěvníci si mohli z menu vybrat, co mají rádi v kavárně nejraději a večer si objednat alkoholické nápoje. Jde o skvělý příklad toho, jak může značka využít pop-up pro odhalení kultury svého publika (v tomto případě zážitky řízené kultury svých zákazníků) a vytvořit tak event na míru a zároveň podpořit prodej.