Ipsos MORI nedávno vydal oficiální report o celosvětovém stavu důvěry. Výsledek? Žádná patrná krize neprobíhá - máme ale spoustu chronických problémů.
Podstatou reportu Trust: The Truth? (kombinace vlastního výzkumu Ipsos MORI a výzkumů dalších agentur) je, že napříč celým světem nedošlo k žádnému náhlému a konečnému úpadku důvěry.
Na některých místech důvěra naopak vzrostla. Ve Španělsku, Velké Británii, Nizozemsku, Německu a Švédsku mezi lety 1981 a 2017 vzrostl počet lidí, kteří se shodují, že si většina lidí zaslouží důvěru. Totéž lze vyšlo najevo v Číně a Austrálii mezi lety 1981 a 2018.
Ale zatímco report znaky krize nenese, poukazuje na případy, kde narůstá cynismus a také na další oblasti, odkud se důvěra pomalu, ale s konečnou platností vytratila.
Zatímco se spousta vlád po celém světě potýká s nedůvěrou, report Ipsos MORI uvádí, že lidé ztratili důvěru ve své vůdce už před mnoha desetiletími. Podle dat společnosti Pew se počet obyvatel USA, kteří věří, že rozhodutí vlády budou ve většině dobrá, snížil od roku 1958 ze 73 na 17 %.
Zdá se ale, že většina lidí si myslí, že důvěra klesá, přesto že tomu tak není. Například ve Švédsku a v Německu se 60 % tamního obyvatelstva domnívá, že důvěra ve vlády za posledních 20 let klesla, i když z průzkumů je patrné, že se míra důvěry reálně nezměnila, nebo dokonce mírně vzrostla. Stejný počet lidí si ve Španělsku a Chile myslí o svých vládách totéž, tam se ale nepletou.
Ostatní zjištění se vymykají snadné analýze. Například IT průmysl je jediný, který více lidí označilo za důvěryhodný než za nedůvěryhodný.
Závěr: je patrné, že náš vztah k důvěře je složitý, mlhavý a občas i rozporuplný.
Odpustili bychom vám i nostalgické vzpomínání na časy, kdy si všichni mysleli, že jde prostě jen o krizi.
Zde je několik statistik a tabulek z reportu, které upoutaly naši pozornost:
Zadáním svého mailu souhlasíte s GDPR.
Zadáním svého mailu souhlasíte s GDPR.
© 2024 Contagious / Ochrana soukromí / vytvořil pixelhouse.cz