Contagious vybírá nejzajímavější a nejčerstvější výzkumy ze světa reklamy i mimo něj, ke čtení je toho zkrátka příliš a času není nazbyt
Únorový Strategist’s Digest obsahuje:
1) Finální odpověď na otázku, zda byste svou reklamu na super bowl měli odhalit na sociálních sítích ještě před zápasem.
2) Studii názorové rozmanitosti uvnitř týmů. Překáží nebo pomáhá v řešení kreativních problémů?
3) Proč většině zákazníků úplně stačí skromná porce dobra.
4) Stav mobilní reklamy v roce 2020.
Jednou větou:
Odhalení Super Bowl kampaně na sociálních sítích před samotným zápasem překvapení nekazí, naopak přidá jí na přitažlivosti.
Detailněji:
V časovém rozmezí jednoho měsíce (začátek 3,5 týdnu po Super Bowl) provedli výzkumníci průzkum mezi 650 lidmi ze 46 amerických států a zjistili, že předchozí engagement kampaně na sociálních sítích pozitivně ovlivnil divácké reakce.
Výzkum rovněž propůjčuje věrohodnost prohlášením, že kampaně tvoří určitou synergii napříč různými typy médií: zhlédnutí reklamy na jednom kanálu probudí zájem, když ji lidé zaznamenají jinde.
Proč o tom vědět
Otázka, zda reklamu pro Super Bowl zveřejnit na sociálních sítích před samotným zápasem, je kontroverzní. Někdo zastává názor, že reklama tímto způsobem přichází o „televizní premiéru“ a její specifický účinek, jiní se domnívají, že lidé dají spíš přednost něčemu známému a efekt odhalení je slabší. Ukázalo se, že mají pravdu ti druzí.
Slabé stránky?
Super Bowl reklamy rozhodně nejsou typickým výstupem našeho průmyslu. Vyvozování závěrů z těchto zjištění by proto mohlo by proto být problematické. Nebo také ne.
Kde se dozvím víc?
Tady, ale není to zdarma.
Jednou větou:
Když spolupracují lidé s rozdílnými hodnotami, kreativita trpí.
Detailněji:
Výzkumníci dali stranou dopad vnějších rozmanitostí (věk, národnost, gender atd.) a zaměřili odlišné hodnoty a jejich vliv. Za využití dotazníků o kulturních perspektivách zaznamenávali hodnoty studentských týmů a poté jim zadali úkol cílený na rozbíhavé myšlení (nalezení co největšího množství různých využití cihly).
Zjistili, že zatímco rozmanitost hodnotové orientace (znalostní a zkušenostní rozdíly) kreativní výstupy týmu zvýšily, rozluky hodnotové orientace (rozdílné názory) mu stály naopak v cestě.
Výzkumníků tvrdí, že týmy skládající se z jednotlivců s odlišnými názory a hodnotami se s kreativními úkoly těžko potýkají, protože mezi nimi nefunguje správná komunikace.
Proč o tom vědět
Dokazuje to, že „povahové charakteristiky“ ovlivňují kreativní práci týmu stejně jako vnější odlišnosti. Manažeři by proto při rozdělování úkolů měli přihlížet k oběma faktorům stejně.
Slabé stránky?
Studie měří výstupy pouze u jednoho typu kreativního procesu: rozbíhavé myšlení. Je možné, že v jiném úkolu by se rozdíly v hodnotové orientaci ukázaly jako užitečná týmová dynamika.
Není to úplně slabá stránka, ale máme obavy, že tento report podpoří hlavně vytrvalou opozici, která se ptá „k čemu rozmanitost?“ pokaždé, když v agenturách přijde na přetřes rovnoměrná rasová/genderová reprezentace.
Kde se dozvím víc
Tady, ale přečtení celého článku je zpoplatněné.
Jednou větou:
Lidé, kteří si koupí produkt splňující etické ohledy jen v jednom bodě (např. je z udržitelných materiálů) na sebe budou pyšní i přesto, že všechny ostatní aspekty výroby jsou kruté a nebezpečné.
Detailněji:
Výzkumníci vytvořili experiment, v němž lidé čelili etickým rozhodnutím, která ovlivnila, kolik nakonec obdrželi peněz. Měli za úkol vybrat si ručníky, z nichž některé byly vyrobené z biobavlny. Pokud se účastníci rozhodli pro ručníky z etičtějších materiálů, na konci experimentu obdrželi menší finanční kompenzaci.
Výzkumníci zjistili, že lidé, kteří si vybrali ručníky z etických zdrojů by „ s velmi významnou“ menší pravděpodobností obětovali ještě větší část své odměny k zajištění toho, aby ručník ušili lidé v humánních podmínkách.
Sílu jednoho etického rozhodnutí vyždímali výzkumníci do poslední kapky, když později ve stejný den dali účastníkům, kteří si vybrali ručníky z biobavlny, příležitost věnovat peníze na charitu pracující s uprchlíky, přičemž se jim nedostalo příspěvků v odpovídající výši.
Proč o tom vědět
Jde o zajímavou demonstraci morálního omlouvání. Pokud pracujete v marketingu a náhodou jste nemorální (nebo jen amorální), mohli byste ji hojně využít.
Slabé stránky?
Žádné vyjma očividné morální slabosti lidstva.
Kde se dozvím víc?
Tady a zdarma. Mohli byste si přečíst i tento článek ve Fast Company, ale musíme zcela na rovinu říct, že v zájmu atraktivnějšího úhlu pohledu slevil z přehlednosti a úplnosti a více se vyplatí přečíst si studii samotnou.
Jednou větou:
Rok 2020 proběhne boom mobilní reklamy, útrata dosáhne 240 milionů dolarů oproti 190 milionům v roce 2019.
Detailněji:
Společnost App Annie věnující se analýze aplikací vydala letošní report plný bombastických faktů a čísel jako více než zdvojnásobení spotřebitelských útrat v aplikacích na 120 miliard dolarů mezi lety 2016 a 2019 a nárůst množství času stráveného na mobilních zařízeních o 35 % na tři hodiny a 40 minut (s Indonésií v čele s téměř 5 hodinami denně) mezi lety 2017 a 2019.
Proč o tom vědět
Je tam velké množství kvalitních statistik, které se pravděpodobně přijdou vhod do prezentací atd.
Slabé stránky?
Lidé, kteří studii sestavili, mají k mobilní reklamě velmi optimistický postoj, což byste vzhledem k jejich povolání očekávali. Netvrdíme, že zde jsou nepřesnosti, tušíme ale, že jinde, bychom našli konkrétnější obrázek.
Kde se dozvím víc?
Tady a bezplatně.
Zadáním svého mailu souhlasíte s GDPR.
Zadáním svého mailu souhlasíte s GDPR.
© 2024 Contagious / Ochrana soukromí / vytvořil pixelhouse.cz