Zklamala věda očekávání vkládaná do nanotechnologií? Ani náhodou, tvrdí redaktor Contagious George Wyndham
Na přelomu tisíciletí házeli investoři rizikového kapitálu peníze téměř na každý start-up, který měl „nano“ v názvu. Světoví lídři i vědci předpovídali výtah na Měsíc z nano potrubí, malé roboty proti rakovině a konec stárnutí. „Zvěstovatelé apokalypsy“ hlásali blížící se konec světa – lidstvo se promění pod jhem děsivého roje nanostrojů v „šedou kaši“.
Nic z toho se však nestalo (jinak byste si změny asi všimli). Co se tedy stalo s nanotechnologiemi? Tuto otázku jsem si položil, když jsem si dělal rešerši na toto téma do rubriky Wildfire příštího čísla Contagious Magazine – myslím tu část, kde pomáháme čtenářům pochopit technologie, jež budou v budoucnosti ovlivňovat jejich byznys.
A co se opravdu stalo? Jak se ukázalo, stalo se toho hodně. Samotná nanotechnologie – tedy věda a inženýrství prováděné na molekulární úrovni – tiše a bez fanfár přinesla mnoho aplikací a produktů ve spoustě průmyslových odvětví. Dobrá, možná nejsou natolik vzrušující jako některá z mnoha sci-fi proroctví z přelomu tisíciletí. Ale mnozí z nás – bez toho, že bychom to tušili – používají už dnes běžně nanotechnologie v nejrůznějších výrobcích.
Podívejme se na některé z nich:
Na zdraví!
Nanotechnologie si s dobrým pitím nebo fajn večerem s přáteli nikdo nespojuje, ale nanočástice se v poslední době objevují i v pivu! Například americký pivovar Miller začal nedávno využívat nanotechnologie v procesu přechodu ze skleněných na plastové lahve. Nanočástice nepustí k pivu v plastu kyslík a zadržují v něm oxid uhličitý, což zabraňuje zvětrávání piva. A na to se napijeme!
Game changer
Venus Williams a Novak Djoković vědí o výhodách nanotechnologie už léta. Už v roce 2004 přidávali výrobci uhlíkové nanotrubice do rámu tenisových raket, aby byly silnější. Tato technologie výroby, která probíhá na molekulární úrovni, nabízí lepší kontrolu míče a tvrdší údery. Nanotechnologie se používají také pro snížení úniku vzduchu z tenisových míčů, které pak déle skáčou. Game. Set. Match.
Slunci (na)proti
Věděli jste, že nanotechnologie jsou i v krémech na opalování? Je to tak. Krémy obsahují nanočástice různých látek, jako jsou oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý, které UV záření odrážejí nebo ho pohlcují a působí preventivně proti rakovině kůže. Díky nanočásticím se také krém snadněji roztírá na kůži a nenechává tak často na pleti neatraktivní bílý nádech. Dnes se nanotechnologie používají u více než tří stovek produktů proti slunci – stačí se zeptat značek jako Coppertone a Olay (nemají však ze zákona povinnost vám odpovědět).
Věčné mládí
Nanotechnologie prý jednou pomůže lidem zastavit stárnutí. Ale než to přijde, musíme se spokojit s nanotechnologiemi, které v kosmetice slibují omlazení pleti. Takzvané „mikrofiltry“ v krémech proti stárnutí pleti (například od značky Nivea) obsahují nanočástice, které vyplní póry, čímž zpevní pleť na obličeji, na krku a v dekoltu. Díky nanotechnologiím už neplatí, že mladí si svého mládí neváží, a staří, kteří by si ho vážili, už ho nikdy mít nebudou. Hurá!
Už ani kapka krve
Nanotechnologie si můžete strčit do… nosu! QuickClot, jeden z brandů společnosti Z-Medica Corp, vyrábí protizánětlivou gázu s nanočásticemi, jež podporují srážlivost krve. Stačí, že srolujete gázu, strčíte si ji do nosu a krvácení se zastaví – jedna z maličkostí, díky kterým je život snadnější!
A tady to máte! Chcete se dozvědět víc o tom, co se bude dít v oblasti nanotechnologií? V dalším čísle našeho Contagious Magazínu píšeme o dalších velkých věcech v nanosvětě.