Čtyři příklady kreativních reklamních kampaní, které úspěšně itegrovaly QR kódy a zvýšily tak engagement
Letošní Super Bowl byl kvůli přílivu inzerentů z oblasti kryptoměn překřtěný na Crypto Bowl. Nedělní zápas ale potvrdil obrození jiné technologie – QR kódů.
Směnárna kryptoměn Coinbase patřila na Super Bowl 2022 mezi nejdiskutovanější inzerenty na Super Bowl. Po dobu jedné minuty totiž nechala na jinak černé obrazovce promítat poskakující QR kód v naději, že tak přiláká diváky na svůj web, kde pořádala soutěž o Bitcoiny v hodnotě patnácti dolarů.
Rocket Mortgage, který stanul na vrcholu prestižního žebříčku Ad Meter index od USA Today, který hodnotí nejlepší Super Bowl reklamy, ukryl ve svém spotu QR kód na tričko jednoho z herců. Kód diváky přesměroval na tombolu na resale webu StockX, který spoluzaložil předseda Rocket Mortgage.
Značka vody Liquid Death také na konci své regionální reklamy propašovala QR kód. Několik prvních diváků, kteří jej naskenovali, odměnila slevou na plechovky s vodou. A také další a další značky začlenily QR kódy do podpůrných aktivací svých kampaní.
Od trapárny k mainstreamu
Navzdory širokému využívání QR kódů v Asii (zejména v Číně) pro technologické potřeby a prodej byly QR kódy v západní reklamě dlouhou dobu zesměšňovány jako pokus o upoutání pozornosti a něco, co ze strany spotřebitelů vyžadovalo příliš mnoho úsilí na to, aby to mohlo být efektivní. Do jisté míry stále platí, že většina lidí nejspíš nebude obtěžovat s načítáním QR kódů z reklamy. Ale od okamžiku, kdy značky začaly kolem roku 2010 s QR kódy experimentovat, se změnily dvě věci, které zvýšily jejich šance na úspěch.
Zaprvé, výrobci smartphonů začali zhruba od roku 2017 zabudovávat scanery QR kódů přímo do kamer zařízení, čímž omezili překážky k jejich používání. Zadruhé, během pandemie Covidu-19 začaly restaurace nahrazovat papírová menu QR kódy, aby snížily rizika přenosu viru, čímž zvýšily obeznámenost lidí s danou technologií.
Během posledního roku nebo dvou jsme rovněž zaznamenali výrazný nárůst použití QR kódů ze strany značek. A zatímco možnosti, jak z QR kódu udělat středobod kampaně, jako to udělal Coinbase, jsou velmi omezené, stává se z nich stále populárnější způsob zvýšení engagementu zákazníků.
Vybrali jsme několik skvělých příkladů:
Účastníci načetli QR kód a ocitli se webu, kde se spustil soutěžní závod proti dalším, co také zrovna viděli v televizi spot a naskenovali kód. Závod trval po celou dobu tříminutové reklamní přestávky. Pokud závod dokončili a pokořili kvalifikační čas, byli zařazeni do slosování o GTI.
Tim Wooldord, creative partner DDB, Sydney, Contagious řekl, že použití QR kódu jim umožnilo snížit bariéru k zapojení do soutěže a oslovit větší množství hráčů.
„Velmi důležité pro nás bylo přijít na způsob, jak diváky zapojit do hry bez nutnosti stahování aplikace,“ řekl. „V opačném případě bychom museli přesvědčovat lidi, aby si stáhli aplikaci, že stojí za to, navzdory tomu, že nikdo nechce v telefonu další zatracenou aplikaci. To by kampaň nejspíš zabilo ještě dřív, než by vůbec vyšla.“
Více si přečtěte zde.
Banka propagovala novou službu pomocí OOH reklam na autobusových zastávkách a vlakových stanicích, kde je mohli lidé bez domova s největší pravděpodobností vidět. Některé z bilboardů zahrnovaly i QR kódy, které vedly na webové stránky organizace Shelter a vyzývaly kolemjdoucí, aby poskytli finanční dar na boj proti bezdomovectví. Podle agentury pomohly Shelteru dary vygenerované QR kódem dostat z ulice stovku lidí. Navíc jeden z pěti lidí, kteří kód naskenovali, se zařadil mezi pravidelné dárce.
Více si přečtěte zde.
Kampaň The Playlist Timer od Publicis Italy, Miláno šla ruku v ruce s už existujícím chováním (vzhledem k tomu, že lidé s chytrými reproduktory je v kuchyni často využívají) a zajistila, aby si zákazníci produkty Barilla užili v nejlepší podobě a atmosféře.
Značka playlisty propagovala i jinými způsoby než jen QR kódem na obalu (například audio reklamami na free verzi Spotify), podle agentury ale lidé playlisty poslouchali déle než 508 tisíc minut a Barilla má nyní na Spotify na 332 220 sledujících.
Více si přečtěte zde.
Kampaň Boards of Change, která začala v červenci 2020, nejprve vyzývala občany k účasti na sčítání lidu, ale později změnila důraz na vyzývání občanů, aby se registrovali k účasti v amerických prezidentských volbách v listopadu téhož roku.
Podle FCB Chicago pomohla kampaň Chicagu dosáhnout rekordního počtu voličů v národních volbách 2020, a Boards of Change získaly Grand Prix v kategorii Media na Cannes Lions Festival of Creativity 2021.
Více si přečtěte zde.
Zadáním svého mailu souhlasíte s GDPR.
Zadáním svého mailu souhlasíte s GDPR.
© 2024 Contagious / Ochrana soukromí / vytvořil pixelhouse.cz