Prohledali jsme naši databázi a našli jsme příklady značek, které ze svých zákazníků dělají marketéry
Bez ohledu na to jak kreativní nebo dobře cílené poselství značky je, zřídka kdy se vyrovná osobnímu doporučení.
A lidé to vědí (Nielsen opakovaně zjistil, že spotřebitelé více dají na přátele a rodinu než na reklamy). Marketéři to vědí také (64 % vedoucích marketingu řeklo AMA, že word of mouth je nejefektivnější formou reklamy).
Prosincový Strategist Digest zahrnoval studii vysvětlující, proč lidé sdílejí své dojmy a mluví o značkách a výrobcích.
Výzkumníci uvádí, že existují dva typy vzrušení (energické a napjaté) a že záleží, zda určitá zkušenost nebo nějaký kvalitativní prvek výrobku, popřípadě služby jeden nebo druhý typ vzrušení vyvolá.
Marketéři se ale už dávno naučili, že pokud chtějí, aby o značce někdo mluvil nebo sdílel její poselství i bez porozumění složitému a záhadnému konceptu vzrušení, musí zapojit podněty. A díky novým technologiím je teď proměna zákazníků na prodejce jednodušší než kdy dřív.
Z Contagious I/O, naší online databáze případových studií teď vybíráme několik příkladů značek, které ze zákazníků udělaly svou nejmocnější zbraň.
Lidl /
Německý diskont Lidl si ve Švédsku vytvořil neochvějnou základnu svých fanoušků (takzvaných „Lidlerů“) a vyzval je, aby si otevřeli malé „obchody“ přímo u sebe doma. Obdrželi krabici obsahující dostatek čerstvých surovin k přípravě tříchodové večeře pro šest osob, brandované oblečení, kšiltovky, vývěsní štít a také Spotify album se zvuky charakteristickými pro supermarket. Lidl tímto způsobem na pro něj problematickém švédském trhu podpořil své skalní fanoušky k šíření informací o kvalitě svých výrobků za příznivé ceny.
Adidas /
Zhruba 10 tisícům členům svého Creators Klubu Adidas nabídnul propůjčení statutu „social seller“ a s tím svázanou propagaci výrobků Adidas v okruhu přátel a rodiny. Z každého prodeje získali 6% podíl (který mohli případně věnovat organizaci Girls on the Run).Při tvorbě kampaně využil Adidas Storr, platformu pro elektronický prodej, která lidem umožňuje otevřít si vlastní online obchod.
Vedoucí digitální aktivace pro Adidas Chris Murphy, řekl: „Pokud se zamyslíte nad tím, kam se spotřebitelé obrací pro radu nebo nápad, jsou to jejich přátelé… lidé z jejich bezprostředního okolí.“
Diesel /
Módní značka Diesel dávala slevy a další odměny lidem, kteří si v rámci kampaně SIDE:BIZ vytvořili vlastní e-shopy a potom je sdíleli a propagovali na sociálních sítích. Za podporu prodeje získávali od Dieselu odměny. Například narozeninové dárky a pozvánky na party. Podle značky vzniklo 37 tisíc SIDE:BIZ obchodů a kampaň vygenerovala 33% růst prodejů.
KFC /
KFC chtělo v Číně přilákat ke své značce více mladších zákazníků. Vytvořilo proto kampaň, do níž zapojilo WeChat (sociální síť a aplikaci pro posílání zpráv a plateb). Lidé si mohli otevřít vlastní online obchod a prodávat slevy do KFC rodině a přátelům. Mohli si zvolit produkty, doporučovat své favority a přizpůsobovat nabídku. Podle Isobar China a Ho Communication Shanghai (agentur, které na kampani pracovaly) vzniklo během 120 dní přes 2 miliony KFC Pocket Franchises, což v přímých prodejích vedlo k zisku v hodnotě 6 milionů dolarů.
VLine /
Australská dopravní služba chtěla zvýšit počet mimosezónních cest u lidí, kteří navštěvují své přátele a rodinu. Ke spolupráci vyzvala McCann Melbourne, aby rodičům pomohla probudit svědomí jejich nejbližších a přiměla je přijet domů. Jízdenky na „provinilé cesty“ mohli lidé odesílat prostřednictvím specializovaného webu. Instruktážní brožury, série YouTube videí i tradiční multimediální kampaně povzbudily marnotratné syny a dcery, aby se vrátili domů, a rodiče se díky nim zlepšili v technice hry na city. Kampaň vedla k 15% nárůstu mimosezónních prodejů jízdenek. Prodalo se jich na 123 tisíc, což vedlo k zisku 4 milionů dolarů.